Artyści

O.S.T.R.

hip-hop

Adam Ostrowski urodził się 15 maja, "półtora roku przed wojennym stanem" (1980 - przyp. red.) w Łodzi. Od dziecka miał styczność z muzyką. Jak sam mówi "wyrósł na jazzie, a nie porcjach Bebika". W wieku trzech lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach, a pierwsze próby związane rapowania podjął w wieku 12 lat na magnetofonie "Kasprzak". Dwa lata po tym powstała grupa BDC przekształcona później w LWC, w której Ostry występował z raperami: Ahmedem, Mussim, Celo i Kasina. Została ona definitywnie rozwiązana w 1999 roku.

Solową karierę rozpoczął płytą "Masz to jak w banku" wydaną w 2001 roku w wytwórni Asfalt Records, z którą raper związany jest do dzisiaj. W 2002 roku ukazał się mixtape "30 minut z życia" złożony z nagrywanych w domu Adama kawałków freestyleowych. Materiał wydany na płycie udowodnił, że to właśnie O.S.T.R. jest najlepszym freestyle'owcem na polskiej scenie hip-hopowej. Kolejną płytą wydaną nakładem tej samej wytwórni było "Tabasko", które ukazało się w 2002 roku. Kolejne lata były obfite w wydawnictwa. W 2003 ukazał się "Jazz w wolnych chwilach", w 2004 "Jazzurekcja". W 2005 owocem współpracy z producentem Emde była płyta "Szum rodzi hałas". Do dziś ukazały się jeszcze "7" (2006), "Hollyłódź" (2007), "Trójka Live!" (2007), "Ja tu tylko sprzątam" (2008), "O.c.b." (2009) oraz "Tylko dla dorosłych" (2010).

O.S.T.R. jest artystą bardzo często koncertującym i często nominowanym do nagród muzycznych. Raz był nominowany do Fryderyków w kategorii Najlepszy Album Roku - Hip Hop (Tabasko, 2003), otrzymał cztery Ślizgery - w 2003 roku w kategoriach Najlepszy Album Roku (Jazz w wolnych chwilach) i Osobowość roku 2003 oraz w roku 2005 w kategoriach Najlepszy album roku ("Jazzurekcja") oraz Wykonawca Roku. W 2005 wygrał plebiscyt słuchaczy organizowany przez twórców audycji WuDoo, nadawanej w Polskim Radio Szczecin. W 2006 roku otrzymał Bisera - nagrodę Polskiego Radia BIS w kategorii "Najlepsza Energia na Koncercie". Album "7" wygrywa plebiscyt internetowego portalu hip-hop.pl a w plebiscycie audycji WuDoo zdobywa tytuł Najlepszej płyty roku 2006. O.S.T.R. współpracuje również z wieloma artystami z polskiej i zagranicznej sceny hip-hopowej. Występuje gościnnie na płytach polskich artystów, wyprodukował w całości album brytyjskiej grupy Skill Mega, zaprasza do współpracy artstów zagranicznych - na jego płytach występowali min. Teme One i Creig G.

Dziś O.S.T.R. jest uważany za jednego z czołowych artystów polskiego hip-hopu. Jest niekwestionowanym królem freestyle'u i równie dobrze radzi sobie z nagraniami studyjnymi, prywatnie przykładny mąż i ojciec.

Odwiedź profil Ostrego na Facebooku!