Artyści

Gooral

electro-folk

Gooral mógł najprawdopodobniej zasłynąć w 2003 roku remiksem "Whola Lotta Love" Led Zeppelin. Demówka z utworem dostała się w ręce kultowego radia Bis. Ktoś umieścił utwór na liście przebojów. Z tego co pamięta Gooral zadebiutował on na drugim miejscu i to było jedyne notowanie dla tego utworu. Gooral do dzisiaj zastanawia się czy prośba zdjęcia go z anteny to był szacun dla Led Zeppelin, czy zwykły strach…

Popularność zaczął zdobywać po założeniu Psio Crew, za które dostał wyróżnienie za najlepszy debiut od Piotra Metza i Machiny, grając na Sziget, Colours of Ostrava czy w Porgy and Bess. Potem zrobił Etno Elektro. Jego muzyką reklamował sie Heineken Opener i Coke Live Music Festival, na których to festiwalach grał równocześnie z Prince'm i Kanye Westem zapełniajac koncerty kilkutysięcznym tłumem.

Później Owsiak zaproponował bielszczaninowi współpracę z Mazowszem i Woodstock po raz drugi oszalał. Dlaczego po raz drugi zobaczyć można na jednym z najpopularniejszych filmów na YouTube z tego festiwalu (GOORAL "Karczmareczka" - Przystanek Woodstock 2012). „Kto zajmuje się muzyka w tym kraju i go dziś tu nie ma, ten jest podwójną dupą z uszami” – powiedział Jurek Owsiak po występie Goorala z Mazowszem.

Ostatnio Gooral wydał wraz z menagerem Łukaszem Adamczewskim we własnej wytwórni Kardiogram Tune płytę "Better Place" pieczętując współpracę z Anną "Wiosną" Rogowską i Maciejem "Kamerem" Szymonowiczem, po wspólnych występach m.in. u boku Woodkida czy Foreign Beggears. Wcześniej udźwiękowił film Franka Hurleya "South" z 1919 roku udowadniając, że potrafi nie tylko grać jako headliner prawie godzinę bisów w Diseldorfie, ale także stworzyć ambientową ścieżkę do filmu.

Obecnie pracuje m.in nad interpretacją Marka Grechuty, a przerwę w jego trasie koncertowej można było zauważyć ostatni raz 6 lat temu zaraz po odejściu z Psio Crew, czego do dziś żałuje Maciej Szajkowski z Kapeli ze wsi Warszawa.

Gooral nie powiedział ostatniego zdania, a raczej dopiero "jak jasny gwint" się rozkręca…